top of page

Artykuły

​

Przygotowanie do małżeństwa cz. II

 

KoÅ›cióÅ‚ jest zasmucony faktem, że tak wiele małżeÅ„stw poÅ‚Ä…czonych sakramentalnym wÄ™zÅ‚em rozpada siÄ™.  Hierarchowie koÅ›cielni a także duszpasterze starajÄ… siÄ™ wyjaÅ›nić skalÄ™ problemu i zapobiegać jego powiÄ™kszaniu siÄ™. W sÄ…dach cywilnych z roku na rok jest coraz wiÄ™cej wniosków o rozwód, w sÄ…dach koÅ›cielnych także coraz wiÄ™cej par zgÅ‚asza, że ich małżeÅ„stwo  jest nieważne. Najczęściej jako przyczynÄ™ w procesie stwierdzenia nieważnoÅ›ci podawana jest niedojrzaÅ‚ość do podjÄ™cia decyzji i ważnych obowiÄ…zków małżeÅ„skich u jednego lub obojga małżonków.

​

W naszej diecezji od niespeÅ‚na 3 lat postÄ™puje maÅ‚ymi krokami reforma przygotowywania do sakramentu małżeÅ„stwa. PojawiÅ‚y siÄ™ oÅ›rodki "Weekendów Dla Narzeczonych", w których narzeczeni mogÄ… usÅ‚yszeć Å›wiadectwa życia praktykujÄ…cych małżonków oraz parami omówić ważne sprawy dotyczÄ…ce ich miÅ‚oÅ›ci, tożsamoÅ›ci, wiary i planów małżeÅ„skich. Narzeczeni w czasie takiego weekendowego spotkania majÄ… okazjÄ™ rozmawiać ze sobÄ…, niestety najczęściej po raz pierwszy, o wierze, o swoich uczuciach, kryzysach, miejscu Boga w ich życiu; takie spotkania czÄ™sto uczÄ… ich rozmowy w ogóle. Ta forma przygotowania do małżeÅ„stwa jest dzisiaj jeszcze dobrowolna, a w niedalekiej przyszÅ‚oÅ›ci ma stać siÄ™ obowiÄ…zkowym punktem przygotowania każdej pary do Å›lubu.

​

W  czerwcu tego roku w życie wchodzi dekret Episkopatu Polski o przygotowaniu narzeczonych do małżeÅ„stwa. KÅ‚adzie on konkretny nacisk na rozmowÄ™ kanonicznego badania narzeczonych. Jest to zestaw pytaÅ„, które duszpasterz musi zadać obojgu narzeczonym, aby mieć pewność, że małżeÅ„stwo zawierane bÄ™dzie w sposób ważny; oczywiÅ›cie zakÅ‚adajÄ…c, że żadne z narzeczonych nie dopuÅ›ciÅ‚o siÄ™ kÅ‚amstwa. W mediach internetowych sprawa tej reformy odbiÅ‚a siÄ™ dużym echem. Dziwi fakt, że najwiÄ™cej kontrowersji wzbudziÅ‚y pytania, które od zawsze tam byÅ‚y. Inne zdziwienie rodzi to, że wielu małżonków nie pamiÄ™ta, że takÄ… obowiÄ…zkowÄ… rozmowÄ™ z duszpasterzem odbyli w biurze parafialnym, a nawet, iż zÅ‚ożyli swój podpis pod jej treÅ›ciÄ…. Duszpasterz ma obowiÄ…zek zadać pytania, które mogÅ‚oby wyjawić każdÄ… z przeszkód. SÄ… to czÄ™sto pytania dotyczÄ…ce spraw intymnych czÅ‚owieka – np. impotencja, choroba psychiczna, uzależnienia, przewlekÅ‚e choroby. Reforma polega jednak na tym, aby nie byÅ‚o możliwoÅ›ci udzielania odpowiedzi na takie pytania „Tak” lub „Nie” i aby dziÄ™ki temu dać jaÅ›niejszy obraz sytuacji narzeczonych.

​

Zdarza siÄ™, że po takim badaniu narzeczonych duszpasterz powinien odmówić udzielenia Å›lubu lub zaproponować odroczenie na późniejszy termin. Dla wielu par taka wiadomość jest nie do przyjÄ™cia. KapÅ‚an jednak, w przeciwieÅ„stwie do narzeczonych, jest osobÄ… obiektywnÄ… i kompetentnÄ… i  na podstawie udzielonych odpowiedzi zauważa niedostateczne przygotowanie narzeczonych do Å›lubu. Należy pamiÄ™tać, że odmowÄ… lub odroczeniem terminu ksiÄ…dz w żaden sposób nie chce dokuczać wiernym, daje im tylko czas na bardziej Å›wiadome podjÄ™cie tak ważnej decyzji i możliwość lepszego przygotowania. ZwÅ‚aszcza, że czÄ™sto jest osobÄ… z dużym doÅ›wiadczeniem duszpasterskim i pewne rzeczy z przeprowadzonego wywiadu potrafi wywnioskować. 

​

​

​

​

bottom of page