top of page

Artykuły

​

Sakrament Å›wiÄ™ceÅ„ – obrzÄ™dy wyjaÅ›niajÄ…ce

 

​

W sakramentach chrztu, święceń i małżeństwa po dokonaniu się formuły sakramentu następują dodatkowe obrzędy wyjaśniające to, co wydarzyło się poprzez dany sakrament.

W sakramencie chrztu sÄ… to naÅ‚ożenie biaÅ‚ej szaty, namaszczenie olejem krzyżma Å›wiÄ™tego oraz zapalenie Å›wiecy. Nie sÄ… to znaki, które urzeczywistniajÄ… sakrament (dla chrztu jest to wylanie  wody na gÅ‚owÄ™ dziecka lub zanurzenie dziecka w wodzie), ale wyjaÅ›niajÄ…, że przez wylanie wody jesteÅ›my wÅ‚Ä…czeni w misjÄ™ Chrystusa, obmyci z grzechów i jesteÅ›my odpowiedzialni za podtrzymanie wolnoÅ›ci od grzechów w naszym życiu, w postawie czuwania.

​

W liturgii Å›wiÄ™ceÅ„ (diakonat i prezbiteriat) należy pamiÄ™tać o innych posÅ‚ugach (dawniej Å›wiÄ™ceniach niższych), poprzez które kandydat do kapÅ‚aÅ„stwa przygotowuje siÄ™ do przyjÄ™cia Å›wiÄ™ceÅ„ kapÅ‚aÅ„skich. Lektor otrzymuje ksiÄ™gÄ™ Pisma ÅšwiÄ™tego mówiÄ…c: Przyjmij  ksiÄ™gÄ™ Pisma ÅšwiÄ™tego i wiernie przekazuj SÅ‚owo Boże, aby coraz mocniej dziaÅ‚aÅ‚o w sercach ludzkich". RolÄ… lektora, a przyszÅ‚oÅ›ci kapÅ‚ana jest przekazywanie Å›wiatu SÅ‚owa Bożego. Jest to dopuszczenie kleryka do odczytywania SÅ‚owa Bożego w Liturgii Mszy Åšw., ale też posÅ‚anie, aby bÄ™dÄ…c klerykiem byÅ‚ przekazicielem SÅ‚owa Bożego poza MszÄ… Åšw. Akolita otrzymuje patenÄ™ z hostiÄ…. Biskup wtedy mówi do kleryka: „Przyjmij naczynie z chlebem do sprawowania Eucharystii i tak postÄ™puj, abyÅ› mógÅ‚ godnie sÅ‚użyć KoÅ›cioÅ‚owi przy stole PaÅ„skim”. Od tej pory kleryk może rozdawać KomuniÄ™ Å›w. w czasie Liturgii i w sposób szczególny jest odpowiedzialny za jej przygotowanie. Kleryk Akolita poza liturgiÄ… ma posÅ‚anie do przygotowywania wiernych do przyjÄ™cia sakramentów wtajemniczenia chrzeÅ›cijaÅ„skiego (chrzest, bierzmowanie, Eucharystia)

​

W Å›wiÄ™ceniach wyższych, biskup udziela sakramentu po przez wypowiedzenie formuÅ‚y i naÅ‚ożenie rÄ…k na przyjmujÄ…cego Å›wiÄ™cenia. W diakonacie kandydat otrzymuje ksiÄ™gÄ™ Ewangelii. Biskup mówi wtedy: „Przyjmij ChrystusowÄ… EwangeliÄ™, której gÅ‚osicielem siÄ™ staÅ‚eÅ›; wierz w to, co bÄ™dziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i peÅ‚nij to, czego bÄ™dziesz nauczać.” Diakon staje siÄ™ już duchownym i ma misjÄ™ KoÅ›cioÅ‚a by wyjaÅ›niać EwangeliÄ™, tak jak czyniÅ‚ to jeden z pierwszych diakonów, Filip dworzaninowi królowej Kandaaki

​

Natomiast w Å›wiÄ™ceniach kapÅ‚aÅ„skich, po naÅ‚ożeniu rÄ…k, biskup namaszcza rÄ™ce kapÅ‚ana mówiÄ…c: Nasz Pan, Jezus Chrystus, którego Ojciec namaÅ›ciÅ‚ Duchem ÅšwiÄ™tym i mocÄ…, niech ciÄ™ strzeże, abyÅ› uÅ›wiÄ™caÅ‚ lud chrzeÅ›cijaÅ„ski i skÅ‚adaÅ‚ Bogu OfiarÄ™. RÄ™ce które Å‚amiÄ… dla nas Chleb w czasie Eucharystii sÄ… konsekrowane, namaszczone. To dlatego niektórzy oddajÄ… wyjÄ…tkowÄ… cześć caÅ‚ujÄ…c dÅ‚onie kapÅ‚ana, szczególnie w czasie Jego pierwszej Mszy Å›w, a ten uÅ›wiadomiÅ‚ sobie, że należy do Chrystusa. PrawdÄ™ tÄ… jeszcze bardziej wyraża kolejny obrzÄ™d. Biskup przekazuje wyÅ›wiÄ™conemu chleb i wino mówiÄ…c: Przyjmij dary ludu Å›wiÄ™tego, które majÄ… być ofiarowane Bogu. Rozważaj, co bÄ™dziesz czynić, naÅ›laduj to, czego bÄ™dziesz dokonywać i prowadź życie zgodne z tajemnicÄ… PaÅ„skiego krzyża.

​

ÅšwiÄ™cenia biskupie także majÄ… swoje obrzÄ™dy wyjaÅ›niajÄ…ce. Po naÅ‚ożeniu rÄ…k na nowego biskupa, namaszcza siÄ™ jego gÅ‚owÄ™ olejem, proszÄ…c, aby Duch ÅšwiÄ™ty przeniknÄ…Å‚ go do gÅ‚Ä™bi, nastÄ™pnie wrÄ™cza siÄ™ EwangeliÄ™, po czym nakÅ‚ada siÄ™ na jego serdeczny palec prawej rÄ™ki pierÅ›cieÅ„: Przyjmij pierÅ›cieÅ„, znak wiernoÅ›ci, i zachowaj nienaruszona wiarÄ™. Strzeż od skażenia Bożą OblubienicÄ™, to jest KoÅ›cióÅ‚ Å›wiÄ™ty. PierÅ›cieÅ„ dla biskupa jest tym samym czym obrÄ…czka dla małżonka. NastÄ™pnie Biskup nakÅ‚ada wyÅ›wiÄ™conemu mitrÄ™ mówiÄ…c: Przyjmij mitrÄ™ i niech jaÅ›nieje w tobie blask Å›wiÄ™toÅ›ci, a gdy ukaże siÄ™ Najwyższy Pasterz, niech ci da w nagrodÄ™ niewiÄ™dnÄ…cy wieniec chwaÅ‚y. Biskup wrÄ™cza wyÅ›wiÄ™conemu pastoraÅ‚ mówiÄ…c: Przyjmij pastoraÅ‚, znak urzÄ™du pasterskiego posÅ‚ugiwania i czuwaj nad caÅ‚Ä… owczarniÄ…, nad którÄ… Duch ÅšwiÄ™ty ustanowiÅ‚ ciÄ™ biskupem, abyÅ› kierowaÅ‚ KoÅ›cioÅ‚em Bożym.

​

​

​

​

bottom of page