top of page

Artykuły

​

Liturgia małżeństwa cz. 3

 

Nupturienci planujÄ…c swojÄ… uroczystość zaÅ›lubin mogÄ… sobie pozwolić na wybór pewnych wariantów adaptacyjnych w liturgii...
    NaÅ‚ożenie sobie obrÄ…czek  Po wypowiedzeniu roty przysiÄ™gi małżeÅ„skiej, która jest kwintesencjÄ… sakramentu małżeÅ„stwa oraz po bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwie kapÅ‚ana czas na obrzÄ™d wyjaÅ›niajÄ…cy sakrament, którym jest  naÅ‚ożenie obrÄ…czek. ObrÄ…czki nawiÄ…zujÄ… do kolczyków, które nosili niewolnicy, pokazujÄ…c w ten sposób swój status i przynależność do wÅ‚aÅ›ciciela. Te zaÅ› noszone na palcu serdecznym przypominajÄ… sÅ‚odkÄ… niewolÄ™ miÅ‚oÅ›ci Chrystusa i KoÅ›cioÅ‚a,
oraz miÅ‚oÅ›ci noszÄ…cego do swojej żony lub męża. Niewola miÅ‚oÅ›ci nie wiąże siÄ™ z przymusem wobec drugiej osoby, ale z dobrowolnym oddaniem siebie ukochanej, dlatego w formule naÅ‚ożenia obrÄ…czek padajÄ…  sÅ‚owa „Przyjmij tÄ™ obrÄ…czkÄ™”. Tradycyjne, przeÅ›miewcze kojarzenie obrÄ…czki z kajdanami lub innymi Å›rodkami przymusu jest wypaczeniem znaczenia sakramentu i znaku obrÄ…czek.
    Istnieje zwyczaj caÅ‚owania obrÄ…czki, jedni caÅ‚ujÄ… jÄ… przed naÅ‚ożeniem, inni po.  CaÅ‚ujÄ…c obrÄ…czkÄ™ przed naÅ‚ożeniem wyrażamy miÅ‚ość samego siebie, którÄ… skÅ‚adamy w rÄ™ce ukochanej (BÄ™dziesz miÅ‚owaÅ‚ bliźniego swego jak siebie samego), natomiast kiedy caÅ‚ujemy po naÅ‚ożeniu, to pojawia siÄ™ niewÅ‚aÅ›ciwa konotacja miÅ‚oÅ›ci  z feudalnym oddaniem.  Zatem warto praktykować zwyczaj  caÅ‚owania obrÄ…czki przed jej naÅ‚ożeniem.
    Zdarza siÄ™ czÄ™sto, że w odpowiednim momencie dzieci przynoszÄ… obrÄ…czki do oÅ‚tarza. Zazwyczaj jednak przekazujemy je w zakrystii przed rozpoczÄ™ciem liturgii, a te kÅ‚adzione sÄ… na oÅ‚tarz. Należy pamiÄ™tać, że obrÄ…czka jest zawsze wyrazem miÅ‚oÅ›ci pochodzÄ…cej od Boga, która wiąże ze sobÄ… dwoje narzeczonych. Znaczenie to wywiera chociażby akt poÅ›wiÄ™cenia obrÄ…czek. Dlatego obrÄ…czki pobrane z oÅ‚tarza, przemawiajÄ… gÅ‚Ä™biej niż te odebrane z rÄ™ki dziecka,  nawet jeÅ›li byÅ‚oby to dziecko nowożeÅ„ców. Wspólne dziecko nie zaczyna miÅ‚oÅ›ci, ale jÄ… wzmacnia.  Ponadto warto pamiÄ™tać, że angażowanie maÅ‚ego dziecka w tak ważnÄ… rzecz i w tak podniosÅ‚ej chwili, może spowodować nieprzewidziane sytuacje.


    Postawa pozostaÅ‚ych uczestników uroczystoÅ›ci. Z mojego doÅ›wiadczenia wynika i ze smutkiem muszÄ™ to wyznać, że zaproszeni  goÅ›cie bardzo czÄ™sto nie potrafiÄ… odpowiednio zachować siÄ™ na Mszy Å›lubnej. Warto zatem w skrócie  przypomnieć podstawowe schematy zachowaÅ„. PamiÄ™tajmy, że w czasie liturgii dominujÄ…cÄ… postawÄ… jest postawa stojÄ…ca, siadamy tylko na czas czytaÅ„ i kazania. Znak dzwonków informuje, że powinniÅ›my uklÄ™knąć przed NajÅ›wiÄ™tszym Sakramentem. Warto wiedzieć, że poza NajÅ›wiÄ™tszÄ… EucharystiÄ… we wszystkich sakramentach w kulminacyjnym momencie zachowujemy postawÄ™  stojÄ…cÄ…. Niestety nieraz zdarzaÅ‚o mi siÄ™ prosić wszystkich o powstanie już po rozpoczÄ™ciu Roty PrzysiÄ™gi. MyÅ›lÄ™, że na zrozumienie  przyczyny takich zachowaÅ„ wpÅ‚yw ma zazwyczaj niewielka  liczba rozdanych Komunii (przeciÄ™tnie okoÅ‚o 15 na 60 uczestników), co pozwala przypuszczać, iż wiÄ™kszość zaproszonych goÅ›ci w Mszach Å›wiÄ™tych uczestniczy okazjonalnie.
 

​

bottom of page