top of page

Artykuły

Liturgia małżeństwa cz. 2

 

Nupturienci planujÄ…c swojÄ… uroczystość zaÅ›lubin mogÄ… sobie pozwolić na wybór pewnych wariantów adaptacyjnych w liturgii.

 

Strój panny mÅ‚odej. Biel w liturgii zawsze jest zwiÄ…zana, z jednej strony z opÅ‚ukaniem czÅ‚owieka we krwi baranka, a wiÄ™c niewinnoÅ›ciÄ…, a z drugiej strony z czystoÅ›ciÄ…. Zatem od zawsze biaÅ‚a suknia w czasie Å›lubu byÅ‚a zarezerwowana dla panien, które przynajmniej w opinii publicznej zachowaÅ‚y czystość. Dla pozostaÅ‚ych stosowano suknie w odcieniu écru. Dzisiaj to rozróżnienie siÄ™ niestety zaciera. Panny mÅ‚ode zawsze zaznaczajÄ…, że majÄ… prawo do noszenia biaÅ‚ej sukni. Strój jednak mówi dużo o nas. Wdowa w pierwszych dniach po pogrzebie męża również ma prawo do barwnego stroju, budzi to jednak kontrowersje i niepotrzebne opinie.

 

WejÅ›cie. Najbardziej podstawowym wariantem wejÅ›cia jest wprowadzenie obu nupturientów przez kapÅ‚ana do koÅ›cioÅ‚a. WymowÄ… tego znaku jest powierzenie siÄ™ powstajÄ…cej wÅ‚aÅ›nie rodziny pasterskiej pieczy Boga, za którym chcÄ… podążać – podobnie jak wprowadzane dziecko do chrztu, czy dzieci w dniu Pierwszej Komunii Å›w. Możliwe jest także rozpoczÄ™cie liturgii bez uroczystego wejÅ›cia do koÅ›cioÅ‚a. Msza Åšw. rozpoczyna siÄ™ krótkim wejÅ›ciem samego kapÅ‚ana z asystÄ… do oÅ‚tarza, podczas gdy nupturienci już sÄ… obecni na wyznaczonych miejscach. PojawiÅ‚ siÄ™ zwyczaj Å›ciÄ…gniÄ™ty z zachodu, wprowadzania przed oÅ‚tarz panien przez ich ojców. Nie jest to żaden znak liturgiczny i budzi pewne kontrowersje i zastrzeżenia. W zamyÅ›le ma to wyrażać „Å›wieckie” przekazanie rÄ™ki córki przez ojca, w takim razie niech bÄ™dzie to dostÄ™pne tylko dla tych par, które zrezygnowaÅ‚y ze wspólnego zamieszkania przed Å›lubem. W przeciwnym razie jest to stawianie ojca panny mÅ‚odej w niezrÄ™cznej i niekomfortowej sytuacji.

​

Liturgia SÅ‚owa. Liturgia sakramentu małżeÅ„stwa cieszy siÄ™ sporym wachlarzem czytaÅ„, które mogÄ… być wybrane. W pierwszym rzÄ™dzie za wybór czytaÅ„ odpowiedzialny jest kapÅ‚an, który przygotowuje okoliczne kazanie, jest jednak możliwość, aby nupturienci sami dokonali wyboru, omówili go z ksiÄ™dzem, podpowiadajÄ…c mu jakie cele i plany wiążą z Panem Bogiem i wybrali wspólnie odpowiedni fragment. Od 50 lat Å›wieccy uczestnicy liturgii majÄ… prawo do proklamowania SÅ‚owa Bożego. BywajÄ… Å›luby, w których sami małżonkowie chcÄ… czytać lekcjÄ™ lub Å›piewać psalm – piÄ™kny gest, należy jednak podkreÅ›lić, że w czasie liturgii Å›lubu narzeczeni majÄ… być pierwszymi sÅ‚uchaczami SÅ‚owa Bożego. Dobrze jest, kiedy czÅ‚onkowie rodziny, obdarowani talentem i dykcjÄ…, proponujÄ… swój aktywny udziaÅ‚ w proklamacji SÅ‚owa Bożego. Narzeczeni mogÄ… także prosić tych, których uznajÄ… za odpowiednich do peÅ‚nienia tej funkcji w liturgii.

 

PrzysiÄ™ga małżeÅ„ska. SÅ‚owa roty małżeÅ„skiej majÄ… charakter formuÅ‚y sakramentalnej i muszÄ… być wypowiedziane w formie niezmienionej, w jakiej zostaÅ‚y zapisane w ksiÄ™gach liturgicznych. Nie ma możliwoÅ›ci dokonywania zmian lub opracowywania wÅ‚asnych sÅ‚ów, w których strony wyrażaÅ‚yby wzajemnÄ… miÅ‚ość. Nie istnieje także opcja rezygnacji z podpowiadania tych sÅ‚ów przez ksiÄ™dza, mówienia z pamiÄ™ci. Czasami mimo podpowiedzi ksiÄ™dza, wkradajÄ… siÄ™ na jÄ™zyk nupturienta sÅ‚owa nie stanowiÄ…ce części roty – np. biorÄ™ SOBIE Ciebie za męża/żonÄ™ – w takich przypadkach rotÄ™ należy w caÅ‚oÅ›ci powtórzyć. Podobnie siÄ™ dzieje, kiedy ksiÄ…dz sprawujÄ…cy MszÄ™ Åšw. dopowiada sÅ‚owa do formuÅ‚y konsekracji.

bottom of page