Róże Różańcowe

50-lecie Żywego Różańca

 

Artykuł autorstwa Elżbiety Czapiewskiej opublikowany na łamach Dwutygodnika katolickiego Diecezji Pelplińskiej  "Pielgrzym" z okazji obchodów 50-lecia Żywego Różańca w naszej parafii.

W poniedziałek, 6 stycznia, na terenie parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Czarnej Wodzie uroczyście obchodzono 50-lecie Żywego Różańca. Obchody rozpoczęto mszą św. sprawowaną przez ks. proboszcza Grzegorza Sobotę w intencji Rodziny Różańcowej z prośbą o błogosławieństwo Boże dla żyjących i życie wieczne dla zmarłych członków Żywego Różańca.
Następnie w salkach parafialnych odbyło się spotkanie opłatkowe, któremu przewodniczyła zelatorka Grażyna Szutzmann. W spotkaniu uczestniczyło ponad 70 osób. Była to okazja do wspomnień, podsumowań i podziękowań.

Początki Żywego Różańca w Czarnej Wodzie sięgają 1970 roku, gdy jeszcze nie było w tej miejscowości kościoła, a mieszkańcy przynależeli do parafii w Łęgu. Wówczas powstały dwie pierwsze Róże. Pierwsza - pod patronatem św. Maksymiliana - była prowadzona przez zelatorkę Helenę Liberę, i druga - pod patronatem św. Anny - prowadzona przez zelatorkę Jadwigę Belicką. Z biegiem lat Róż przybyło. Ogromne serce w ich powstawanie i prowadzenie dały zelatorki: Maria Ćwiklińska i Marta Osowicka, które przez ponad 20 lat prowadziły spotkania modlitewne i niezbędną dokumentację. Obecnie Rodzina Różańcowa w Czarnej Wodzie skupia około 300 osób, modlących się w 15 Różach. Najstarsza zelatorka ma 91 lat, a najmłodsi członkowie mają kilkanaście lat.

Rodzina Różańcowa od wielu lat podejmuje szereg działań modlitewno-ewangelizacyjnych, jak na przykład: Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego (od ponad 20 lat), Margaretki (łącznie 11) w intencji kapłanów posługujących w Czarnej Wodzie i wywodzących się z Czarnej Wody,
nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca jako wynagrodzenie zniewag Niepokalanemu Sercu Maryi, włączenie się w Wielką Nowennę Fatimską i Godzina Łaski. W każdą środę odmawiamy  wspólny różaniec, a w co trzecią niedzielę miesiąca specjalny Różaniec Rodziców za dzieci. W ramach formacji duchowej organizowane były również wyjazdy na spotkania kongresowe do Pelplina, Wiela i Rytla.

Na zakończ spotkania jubileuszowego, które przebiegało w bardzo miłej atmosferze, łamano się opłatkiem i śpiewano kolędy. Ponadto ks. proboszcz Grzegorz Sobota podziękował wszystkim członkom Żywego różańca za zaangażowanie w życie parafialne i wręczył najstarszym członkiniom i zelatorkom okolicznościowe upominki w postaci książek i różańców. To był piękny dzień, pełen wspomnień i refleksji oraz planów na kolejny rok.